Procedura implantologiczna obejmuje całość działań, które wiążą się z powstaniem w szczęce nowego, sztucznego zęba. Na proces ten składają się 3 etapy: diagnostyka, etap chirurgiczny i etap protetyczny. Cała procedura implantologiczna jest ustalana uprzednio przez lekarza z pacjentem. Co warunkuje prawidłową implantację oraz jakich wskazówek przed i po zabiegu możemy się spodziewać?
Na co zwraca uwagę stomatolog przed wykonaniem implantów?
Stomatolodzy, którzy zajmują się wykonywaniem implantów, przed podjęciem się zabiegu przeprowadzają z pacjentem kwalifikacyjną rozmowę. Na podstawie badań i uzyskanego wywiadu lekarz może – przy braku przeciwwskazań – wyrazić zgodę na przeprowadzenie zabiegu lub odmówić, podając odpowiednie przyczyny. To, co brane jest pod uwagę przed wykonaniem implantów (np. implanty warszawa) to przede wszystkim stan zdrowia pacjenta oraz jego anatomiczne warunki. Stomatolog ma także obowiązek poinformować o konieczności przestrzegania zaleceń pielęgnujących higienę implantów już po zabiegu. Profesjonalista z zakresu stomatologii powinien dokładnie poinformować pacjenta o każdym etapie leczenia wraz ze sposobem postępowania po całkowitym wygojeniu się jamy ustnej.
Warunki powodzenia zabiegu implantacji
Zabieg implantacji, który polega na wprowadzeniu implantu do szczęki lub kości żuchwy, przyczynia się – w większej lub mniejszej mierze – do uszkodzenia tkanki kostnej, która musi się wygoić. Jest kilka czynników, które mają wpływ na to, aby ten proces przebiegał w pełni prawidłowo, bez zbędnych komplikacji po wykonaniu zabiegu. Zalicza się do nich:
- Jakość i rodzaj materiału, z jakiego wykonany jest implant, jak również prawidłowość jego parametrów
- Profesjonalizm lekarza
- Ścisłe przestrzeganie przez pacjenta zaleceń pozabiegowych
- Ogólny stan zdrowia pacjenta i ewentualne współwystępowanie ogólnoustrojowych chorób
Implanty, które zostają wszczepiane w kość szczękową, muszą być bardzo wysokiej jakości. Podstawą do przyjęcia się wszczepu jest bowiem czystość metalu, z jakiego wykonany jest implant. W tym zakresie brana jest pod uwagę zarówno sterylność samego produktu, jak i jego skład chemiczny. Aby zyskać zadowolenie na długie lata z wykonanej usługi implantologicznej dobrze jest zapytać uprzednio swojego lekarza przed wykonaniem zabiegu o jakość wszczepianych produktów. Każdy certyfikowany, renomowany implantolog (np. dentysta urysnów) udzieli pacjentowi wcześniej wszystkich informacji z tego zakresu.
Podstawowym czynnikiem, który warunkuje sukces implantacji zęba, jest zachowanie pacjenta po zabiegu. Właściwa pielęgnacja i higiena jamy ustnej nie pociąga za sobą wysokich kosztów, a zdecydowanie minimalizuje ryzyko wystąpienia procesów zapalnych tuż po zabiegu i w czasie wrastania wszczepu. Wygojone implanty należy myć jak naturalne zęby, min. 2 razy dziennie. Zaleca się również przed i po zabiegu rezygnację z palenia, gdyż znacząco upośledza to proces implantacji i może przyczynić się do wystąpienia groźnych dla implantów stanów zapalnych.