Próchnica zębów – czy da się jej uniknąć?

0
615

Próchnica zębów jest niezwykle powszechnym zjawiskiem. Szacuje się, że może dotyczyć nawet 90% Polaków. Jak powszechnie wiadomo, jest ściśle powiązana ze spożywaniem cukrów. Czy mimo że jest tak popularna to da się jej zapobiegać?

Próchnica zębów – podstawowe informacje

Próchnica polega na demineralizacji i uszkodzeniu tkanek zęba. W początkowych stadiach problem dotyczy jedynie szkliwa, zębiny i płytki nazębnej, następnie próchnica dobiera się do miazgi zęba.

Problem z próchnicą leży w płytce nazębnej, a dokładniej mówiąc w drobnoustrojach, które do niej przylegają. Niebagatelne znaczenie ma nieprawidłowe odżywianie oraz niedobór niektórych witamin i mikroelementów (między innymi wapnia i fosforu). Oczywiście duży wpływ ma szeroko pojęta higiena jamy ustnej. Do tego można dodać między innymi następujące czynniki: zbyt rzadkie szczotkowanie zębów, podjadanie pomiędzy właściwymi posiłkami oraz zbyt małe spożywanie twardych pokarmów oczyszczających zęby.

Próchnica szczególnie szybko tworzy się w zębach mlecznych. Ponadto, nieco bardziej narażone na próchnicę są zęby świeżo wyrżnięte zęby stałe.

Próchnica objawia się dolegliwościami bólowymi zęba oraz nadwrażliwością na zimne lub ciepłe bodźce, co jest w szczególności odczuwalne podczas posiłków. Kluczowe jest szybkie zgłoszenie się do lekarza. W przeciwnym razie próchnica się rozwija tworząc coraz mocniejszy stan zapalny.

Higiena jamy ustnej

Podstawą do zapobiegania próchnicy jest higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym (np. implanty warszawa).

Mycie zębów powinno odbywać się rano i wieczorem. Do tego rekomendowane jest szczotkowanie zębów pomiędzy posiłkami. Szczotka powinna być zmieniana co kilka miesięcy i przed użyciem przemyta ciepła wodą. Samo szczotkowanie powinno być wykonywane w miarę możliwości starannie – zazwyczaj trwa około 2-3 minuty. Pomocniczo można stosować nici dentystyczne oraz płukanki.

Istotna jest odpowiednia dieta. Upraszczając to zagadnienie można powiedzieć, że istotne jest spożywanie produktów mlecznych i warzyw oraz ograniczenie jedzenia słodyczy.

Podsumowując, profilaktyka dotycząca próchnicy zębów to rozbudowane zagadnienie. W niniejszym artykule przedstawiliśmy podstawy jakie powinien znać każdy z nas. Myśląc o walce z próchnicą warto mieć na uwadze znane powiedzenie „lepiej zapobiegać niż leczyć”.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.