Kwalifikowana pierwsza pomoc (KPP) jest udzielana przez specjalnie przeszkoloną osobę, mającą odpowiednie uprawnienia. Taką formę pomocy może nieść wyłącznie przeszkolony ratownik, np. służby mundurowe – zarówno w trakcie pracy, jak i poza jej godzinami ma prawo do podjęcia udzielenia kwalifikowanej pierwszej pomocy medycznej.
Ratownictwo medyczne – kwalifikowana pierwsza pomoc
Kwalifikowana pierwsza pomoc jest średniozaawansowanym poziomem umiejętności i wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Kwalifikacje zapewniają większy zakres od tych posiadanych przez zwykłych cywilów, ale mniejsze od ratowników medycznych. KPP to najbardziej rozbudowany i zaawansowany kurs czynności medycznych, który może ukończyć osoba bez wykształcenia medycznego. Zapewnia większą wiedzę od podstawowego kursu pierwszej pomocy, lecz nie daje uprawnień i wiedzy równoznacznych z poziomem ratownika medycznego. Należy pamiętać, że ratownikowi KPP nie przysługuje prawo do podejmowania medycznych czynności ratunkowych, ale może on udzielać pierwszej pomocy na profesjonalnym poziomie.
Dla kogo przeznaczony jest kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy?
KPP ma zapewnić dla osób niezwiązanych ze służbą zdrowia i bez wykształcenia medycznego optymalną wiedzę i umiejętności na temat pierwszej pomocy. Przede wszystkim kurs dedykowany jest pracownikom powiązanym z ratownictwem – głównie służbom mundurowym. Należy tutaj uwzględnić przedstawicieli:
- Państwowej Straży Pożarnej,
- Ochotniczej Straży Pożarnej,
- Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego,
- Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego,
- Policji,
- Straży Granicznej,
- Wojska Polskiego,
- Straży Miejskiej.
Kwalifikowana pierwsza pomoc pomaga udzielić pierwszej pomocy w potrzebie przed przybyciem służb pogotowia. Taki kurs powinni ukończyć nie tylko pracownicy jednostek związanych z Państwowym Ratownictwem Medycznym, ale także osoby pracujące w ochronie i organizatorzy imprez masowych.