Kiedy nosić stabilizator na kolano i jaki wybrać?

0
500

Sportowcy często doznają kontuzji stawów, a szczególnie narażone są kolana i łokcie. Pojawia się wtedy ból, brak stabilności, obrzęk. Może to prowadzić do poważnych konsekwencji, dlatego warto profilaktycznie używać stabilizatora kolana. Tego typu orteza może być wykonana z miękkiego lub twardego materiału i uwzględniać dodatkowe elementy stabilizujące, ale dla efektywności musi być odpowiednio dopasowana do kształtu kolana. 

Jak działa stabilizator stawu kolanowego?

Stabilizator na kolano ma za zadanie utrzymywanie stawu we właściwej pozycji. Ma ona trzy stopnie stabilizacji do wyboru – podstawową, średnią i zaawansowaną. Każda z nich może różnić się formą oraz twardością. Stabilizator stosowany jest leczniczo i profilaktycznie, ponieważ ma wspomagać pracę osłabionych więzadeł i zmniejszać ból przy poruszaniu, dzięki częściowemu lub całkowitemu unieruchomieniu stawu. Jednocześnie ma chronić przed wystąpieniem ponownej kontuzji. 

Stabilizator kolana – po co go nosić?

Stabilizator kolana jest przydatny z dwóch powodów. W przypadku osób, które przeszły kontuzję, stanowią wsparcie w rehabilitacji. Dzięki kontrolowanemu uciskowi stabilizator zabezpiecza kolano przed uszkodzeniem, przejmując częściowo lub całkowicie pracę wiązadeł oraz mięśni. Drugim wykorzystaniem jest profilaktyka – orteza kolana może być noszona w celu zapobiegania kontuzjom. Polecana jest szczególnie osobom aktywnym fizycznie, które mają duże obciążenie stawów kolanowych.

Czym różni się orteza na kolano od stabilizatora?

Stabilizator i orteza na kolano różnią się między sobą głównie twardością, ale także dedykowanym przeznaczenie. Stabilizator jest zalecany przede wszystkim profilaktycznie, jako ochrona przed potencjalnymi uszkodzeniami. Przeznaczony jest także do łagodnych kontuzji. Wykonany jest z elastycznego lub średnio-elastycznego materiału. 

Z kolei orteza zaprojektowana jest z myślą o poważnych uszkodzeniach, jak złamania czy zerwania więzadeł. Ma zastąpić gips, dzięki czemu poruszanie jest łatwiejsze. Wykonana jest najczęściej z twardych materiałów. 

Jednak ze względu, że ich przeznaczenie jest w zasadzie skrajnie podobne i oba produkty należą do tej samej kategorii sprzętu ortopedycznego, terminy te można zatem stosować wymiennie.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.