Jak dbać o skórę, by nie dać się czerniakowi

0
512

Każda zmiana, która pojawia się na naszej skórze powinna skłonić nas do wizyty u dermatologa. A to z tego względu, że nigdy nie mamy pewności, czy dany pieprzyk lub inne znamię są niegroźne. Czerniak to najbardziej agresywny i coraz częściej spotykany nowotwór skóry. Rozwija się w komórkach odpowiadający głównie za kolor skóry. Produkcja melaniny, która sprawia, że skóra ciemnieje pod wpływem słońca, to mechanizm obronny przeciw działaniu promieni ultrafioletowych. To właśnie dlatego nieustannie podkreśla się negatywny wpływ nadmiernego opalania na skórę.

Czy czerniaka można wyleczyć

Jeśli czerniaka wykrywa się wcześnie – zanim wrośnie w skórę głębiej niż na 1 mm – to najczęściej można go wyleczyć prostym zabiegiem chirurgicznym. Jednak bardzo często w Polsce, czerniaka rozpoznaje się zbyt późno, dlatego 1 na 3 pacjentów umiera z powodu tej choroby. Późniejsze rozpoznanie to ryzyko, że guz wrósł w skórę głęboko, aż do naczyń krwionośnych, którymi w ciągu kilku miesięcy rozprzestrzeni się po całym organizmie i utworzy guzy w różnych częściach ciała.

Co powoduje powstawanie czerniaków

Choroba dotknąć może każdego, niezależnie od wieku czy koloru skóry, choć badania wskazują, że najczęściej czerniak złośliwy pojawia się u osób z jasną skórą. Ogromna część przypadków zachorowań dotyczy wspomnianego oddziaływania promieniowania ultrafioletowego. Dlatego też tak groźne jest częste opalanie się bez kremów z filtrem, a także nałogowe korzystanie z solarium. W grupie ryzyka znajdują się również osoby piegowate, z licznymi znamionami oraz ci, w rodzinach których pojawiały się przypadki zachorowań. Do zmian nowotworowych może dojść także w przypadku znacznego osłabienia układu immunologicznego. 

Profilaktyka jest ważna

Najczęstszym powodem późnego wykrycia nowotworu jest zbyt mała świadomość społeczeństwa. Wiedza na temat tego, jak wygląda czerniak jest bardzo ważna, pozwala bowiem zareagować w odpowiednim czasie. Dlatego jeśli na naszym ciele pojawiają się znamiona, to należy czym prędzej konsultować je ze specjalistą. Wybierając dermatologa, do którego udamy się z problemem, warto zapoznać się z opiniami i postawić na lekarza, który nie zbagatelizuje problemu.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.