Czym różnią się od siebie apteczki z wyposażeniem? – Jaką wybrać?

0
477

Apteczka pierwszej pomocy to produkt, który powinien znaleźć się w każdym domu i miejscu pracy. Pomaga w udzieleniu pierwszej pomocy przedmedycznej w nagłych wypadkach. Jednak każde miejsce wymaga innego wkładu w apteczce, więc zawartość powinno się dopasować do zagrożeń w danym miejscu. Najlepszym wyborem jest uniwersalny model wybranego rodzaju apteczki z wyposażeniem, który możemy poszerzyć o odpowiednie dodatkowe środki ochrony.

Apteczki z normą DIN 13164 – co wchodzi w skład?

O zawartości apteczki decydują normy DIN, które dopasowują wyposażenie apteczki do określonych warunków i potencjalnych zagrożeń. Pierwszym rodzajem są apteczki z wyposażeniem, spełniające normę DIN 13164. Są one dostosowane do warunków terenowych i drogowych, dlatego też składają się głównie z opatrunków – szczególnie tych, dzięki którym poszkodowany możemy samodzielnie się opatrzyć z użyciem jednej ręki.

W skład takiej apteczki wchodzą przede wszystkim opatrunki typu G, M i K, czyli do samodzielnego założenia. W zestawie znajdziemy również standardowe plastry, przylepiec i nożyczki. Zgodnie z normą apteczka terenowa musi zawierać opaski elastyczne o różnych wymiarach, chustę opatrunkową w dwóch rozmiarach oraz kompresy. Poza tym, w tego typu wyposażeniu znajdą się także chusta trójkątna, rękawice jednorazowe medyczne, ustnik do przeprowadzenia bezpiecznego sztucznego oddychania oraz instrukcja pierwszej pomocy.

Apteczki z normą DIN 13157 – co znajduje się w środku?

Kolejnym rodzajem jest apteczka z wyposażeniem dla biur, instytucji i szkół. Spełnia ona normę DIN 13157. W skład takiej apteczki powinny wchodzić podstawowe opatrunki i kompresy oraz środki ochrony do użycia w pomniejszych urazach. 

W apteczkach z normą DIN 13157 będą znajdowały się plastry w różnych rozmiarach, opatrunki sterylne i nożyczki. Do tego w apteczce będą kompresy łagodzące – zimny, na oka, uśmierzający. W zestawie powinna być również chusta opatrunkowa, trójkątna i wykonana z flizeliny.  Poza tym, w wyposażeniu apteczki biurowej będą jeszcze:

  • Opaska elastyczna 4m x 6cm i 4m x 8m;
  • Koc ratunkowy;
  • Rękawice medyczne (winylowe);
  • Chusteczki antybakteryjne;
  • Ustnik do sztucznego oddychania;
  • Instrukcja pierwszej pomocy;
  • wykaz numerów telefonów alarmowych;

Apteczka pierwszej pomocy jest, jak sama nazwa wskazuje, pierwszą deską ratunku. Ma na celu pomóc poszkodowanemu w jak najlepszy sposób, zanim przybędą służby ratownicze (jeśli są potrzebne). Kompletowanie samodzielnie apteczki nie jest tak proste, jakby mogło się wydawać. Warto korzystać z gotowych zestawów, by mieć pewność, że na miejscu znajduje się niezbędnik pierwszej pomocy.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.