Czym jest Migam i dlaczego ma tak duże znaczenie?

0
563

Bycie osobą niepełnosprawną jest trudne, ponieważ trzeba wtedy pokonać wiele przeszkód i barier w codziennym życiu. Osoby z różnymi rodzajami i stopniami niepełnosprawności napotykają wiele utrudnień każdego dnia, jak problemy w przemieszczaniu się w przestrzeni publicznej czy trudności w komunikacji. 

Czym jest Migam?

Migam zostało stworzone w myśl programu rządowego Dostępność Plus, który ma ułatwiać funkcjonowanie osobom niepełnosprawnym w przestrzeni publicznej. Migam jest rodzajem mobilnego tłumacza w formie oprogramowania, korzystającego połączenia internetowego. W ten sposób w zasadzie z dowolnego miejsca można połączyć się z tłumaczem, który poprzez rozmowę video przetłumaczy język migowy.

Migam, bowiem zostało stworzone z myślą o osobach głuchych, niemych i głuchoniemych. To one najczęściej napotykają barierę komunikacyjną w urzędach i instytucjach publicznych, ponieważ brakuje ludzi znających język migowy. Z tłumaczem Migam osoba niedosłysząca lub głucha może połączyć się z tłumaczem online nawet z telefonu komórkowego.

Skąd pomysł na mobilnego tłumacza?

Badania dowodzą, że blisko 70 procent osób cierpiących na zaburzenia słuchu ma problemy ze zrozumieniem tekstu pisanego. Jest im także znaczenie ciężej komunikować się z innymi, gdyż wiele osób ma trudności z rozumieniem mowy z ruchu warg. Z kolei system nie jest przygotowany odpowiednio na obsługę takich osób, bo wciąż brakuje wykształconych w tym kierunku urzędników i pracowników. Językiem migowym posługuje się wciąż zbyt mało osób lub zna go w zbyt niskim stopniu.

Tak właśnie narodziła się program Dostępność Plus i Migam. Mają na celu pomagać i ułatwiać aktywizację oraz funkcjonowanie osób z niepełnosprawnościami w życiu społecznym i publicznym. Dzięki wprowadzaniu różnorodnych udogodnień i usprawnień w przestrzeni publicznej, instytucjach czy komunikacji miejskiej, bariery językowe i fizyczne mają być niwelowane dla niepełnosprawnych.

Z oprogramowania Migam korzysta już ponad 140 różnych firm, a tym samym w ponad 5 000 miejsc można skorzystać z usług tłumaczy języka migowego online. 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.